Aranżacje wnętrz – czym wyróżnia się styl hampton?

Posted on
pokój dzienny

Styl hampton cieszy się coraz większym zainteresowaniem także w Polsce. Po czym można go rozpoznać? Jak urządzić wnętrza w stylu hampton we własnym domu? Sprawdź teraz!

Dom można urządzić w popularnym stylu skandynawskim, nowoczesnym czy loft. Jeżeli jednak poszukujesz pomysłu na wnętrze jasne, pełne naturalnych detali, które będzie jednocześnie nawiązywało do marynistycznych tradycji – sprawdź styl hampton.

 

Skąd wziął się styl hampton?

Przywodzący na myśl styl nadmorskiego kurortu, wyróżniający się luksusową elegancją, a przy tym przytulny – styl hampton wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a dokładnie z The Hamptons – grupy popularnych kurortów nadmorskich położonych na wyspie Long Island.

 

Teraz aranżacje wnętrz w stylu hampton są znane na całym świecie – także zyskują popularność w Polsce. Czym dokładnie charakteryzują się takie przestrzenie?

 

Cechy charakterystyczne stylu hampton

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, w stylu hampton wyróżniającym go elementem jest morze. To właśnie on otworzy główny motyw przewodni, który powoduje, że przestrzenie te przypominają pobyt w ekskluzywnym kurorcie.

 

Wnętrza hampton są jasne – dominuje w nich biel, która łączona jest z jasnymi wybarwieniami drewna, a także motywami w kolorze błękitnym i granatowym – to właśnie one nadają całości marynistycznego wymiaru. Meble mają klasyczny wygląd – są białe, wykonane z drewna naturalnego, często wyróżniają się rustykalnym wymiarem, który także jest charakterystyczny dla stylu marynistycznego.

 

W aranżacjach tego typu można także zauważyć różne dodatki nawiązujące do morza, na przykład tkaniny w biało-niebieskie pasy, wiosła, kotwice czy liny. Dodatki mają najczęściej kolor granatowe, błękitne i białe, na przykład są to wazony, poduszki z motywami marynistycznymi, sznurkowe dywany.

 

Dom urządzony w stylu hampton

Styl hampton jest uniwersalny i nadaje się do urządzenia praktycznie całego domu. Marynistyczny wymiar mogą uzyskać salon, kuchnia, sypialnia, łazienka czy pokoje dziecięce. Co więcej, budynek także z zewnątrz może zawierać elementy wystroju marynistycznego. Taki styl może być też zastosowany w mieszkaniach – nadaje się nawet do kawalerek, ponieważ jasne kolory, na których bazuje, optycznie powiększają wnętrza.

 

Różnorodne materiały, meble, a także dekoracje przeznaczone do wnętrz w stylu hampton można znaleźć już teraz w sklepach internetowych oraz stacjonarnych. W urządzeniu przestrzeni w tym stylu mogą pomóc również projektanci wnętrz.