Małe kuchnie z salonem – jak urządzić aneks kuchenny?

Posted on
mały salon z aneksem

W mniejszych mieszkaniach, ale także w domach coraz częściej wykonuje się aneksy kuchenne, które łączone są z salonem. Jak urządzić niewielką kuchnię tego typu? Poznaj porady, które będą pomocne w aranżacji wnętrz!

Jak zaaranżować aneks kuchenny?

Urządzenie aneksu kuchennego nie musi być skomplikowane. Obecnie aneksy są bardzo popularne i nawet wtedy, gdy nie ma się pomysłu na wnętrze, można znaleźć wiele inspiracji w internecie.

Urządzając aneks kuchenny, który łączony jest z salonem, warto pamiętać o tym, że aranżacja powinna być opracowana tak, aby łączyła ona w sobie funkcjonalność wraz z atrakcyjnym wyglądem. Gdy te dwa pomieszczenia są ze sobą połączone, duże znaczenie ma wybór odpowiedniego stylu, materiałów wykończeniowych oraz umeblowania. Poznaj nasze porady, aby urządzić idealny aneks kuchenny!

Modne aranżacje salonu z kuchnią – jaki styl wybrać?

Aneks kuchenny może być urządzony w wielu stylach. Aktualnie najczęściej aranżowane są nowoczesne kuchnie z salonem, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić wnętrze w klasycznym nurcie.

Warto pamiętać o tym, że styl aneksu kuchennego oraz salonu powinien być taki sam, aby nie wprowadzać we wnętrzu niepotrzebnego chaosu.

Wśród często wybieranych stylów aranżacji wnętrz w małych aneksach kuchennych znajdują się:

  • Styl glamour – bardzo efektowny, pozwalający na stworzenie pałacowego, eleganckiego wnętrza.
  • Styl minimalistyczny – bardzo prosty, bez zbędnego wyposażenia, pozwala na stworzenie stylowego wnętrza w nowoczesnym lub klasycznym wymiarze.
  • Styl nowoczesny – bazuje na nowoczesnych meblach kuchennych, które są proste, często wykończone na wysoki połysk.
  • Styl skandynawski – wyróżnia się bardzo jasnymi, przytulnymi wnętrzami. Meble do kuchni w tym stylu najczęściej mają kolor biały.
  • Styl loft – nawiązuje do przemysłowych przestrzeni, można zobaczyć w nim materiały jak cegła, lite drewno, beton.
  • Styl boho – artystyczny i nonszalancki, wykorzystuje wiele naturalnych materiałów.

Wiele pomysłów na urządzenie aneksu kuchennego oraz salonu w powyższych stylach można znaleźć już teraz online, aby wybrać najlepszy nurt aranżacji dla siebie.

Aneks kuchenny – meble gotowe czy na wymiar?

Wykończenie aneksu kuchennego będzie wymagało wybrania odpowiednich mebli. Jakie z nich sprawdzą się wtedy najlepiej?

Gotowe meble do aneksu kuchennego

Producenci mogą zaoferować wiele mebli kuchennych do aneksów. Warto jednak pamiętać o tym, że w tym przypadku bardzo duże znaczenie ma wybór właściwych mebli pod kątem wymiarowym. Taka opcja jest związana z niższym kosztem niż meble na wymiar. Ponadto można też wykończyć wtedy wnętrze szybciej, ponieważ meble często można kupić od ręki.

Zabudowa aneksu kuchennego na wymiar

Wykonanie mebli kuchennych na wymiar do aneksu jest popularną opcją, lecz też jest związane z wyższym kosztem. Zabudowa może być wtedy dopasowana specjalnie do gustu zamawiającego oraz do wymiarów wnętrza. Gdy urządzana jest kuchnia na poddaszu z salonem, mogą być najlepszą opcją. Czas oczekiwania na zamówione meble na wymiar może wynieść nawet parę miesięcy.

Idealne meble kuchenne

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Aby rozdzielić kuchnię oraz salon, warto zastosować odpowiednie meble. W tym celu można zastosować kilka rozwiązań.

Stół z krzesłami

To najprostsza opcja. Najczęściej kupowany jest duży stół, który również może posłużyć jako dodatkowy blat kuchenny.

Półwysep kuchenny

Zabudowa połączona najczęściej ze ścianą oraz meblami pod nią. Może pełnić różne funkcje, na przykład służyć do przygotowywania posiłków, przechowywania, jako miejsce do jedzenia.

Wyspa kuchenna

Zabudowa wolnostojąca, która może spełniać takie same funkcje jak półwysep kuchenny.